Duyurular

Leasing ve Kobiler: 'Birlikte Güçlü Yarınlara' - Manisa

Leasing ve Kobiler: 'Birlikte Güçlü Yarınlara' - Manisa

“2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planı” ile 2023 İhracat- KOBİ Stratejisi  ULUSAL POLİTİKA haline gelmiş ve Kamu kuruluşlarının 5 yıllık Stratejik Planlarında yer almıştır.

Türkiye’deki şirketlerin %99’unu oluşturan KOBİ’ler- küçük ve orta ölçekli işletmeler- ülkemizdeki toplam istihdamın da %75’ini karşılamaktadır. Küresel rekabetin hız kazandığı günümüz dünyasında, üretimi, istihdamı, gelirimizi arttırmak ve sınırları aşmak zorundayız. Bu amaca dönük olarak,  24 Şubat 2016’da “KOBİLERLE GÜÇLÜ VE GÜVENLİ YARINLARA” Projesi başlatılmıştır.

LEASİNG VE KOBİLER BİRLİKTE GÜÇLÜ YARINLARA                                                                     Proje kapsamında; tüm Türkiye’de KOBİ’ler ile buluşmalar düzenlenmekte, ekonomideki son gelişmeler ışığında, KOBİ’ler için hayati önem taşıyan, sürdürülebilir büyümeyi hızlı ve ekonomik şekilde sağlayan, makine ve ekipman yatırımlarının finansmanında finansal kiralamanın önemine ilişkin konular paylaşılacak. Projede aynı zamanda finansmana erişim ve yararlanabilecekleri destek programları, kaynak alternatifleri, hibe ve krediler, sigorta, garanti hizmeti ve borçlanma araçları vb konularda detaylı bilgilendirme çalışmaları da yapılmaktadır.

Kamu ve Yerel Yönetimler, Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları, OSB’ler, EXİMBANK, KOSGEB, İl müdürlükleri, Üniversiteler, Yerel ve Ulusal Medya, Üretici ve İhracatçı işletmeler ile birlikte, doğru ve hatasız bilgi ulaştırılıp, eksikler tamamlanıp, merak edilen tüm sorulara uzmanlarca cevaplar verilmekte, yapılan özel çalışmalarla, Ulusal Medyanın kente ve kent KOBİ’lerine olan ilgisi de arttırılmaktadır. 

YENİ DURAKŞehzadeler şehri Manisa

Neden Manisa? Tarım ve sanayinin bir arada geliştiği Manisa, geçen yıl gerçekleştirdiği 3 milyar 772 milyon dolarlık ihracatla Türkiye 7.si oldu. Kent, beyaz eşya, elektronik ve tütün imalat sektörlerinde Türkiye’de ilk 3’te. Manisa’nın ihracatında Elektrik Elektronik Sektörü, 2 milyar 120 milyon dolar ile aslan payını alırken, Otomotiv Endüstrisi 389 milyon dolarlık ihracatla ikinci, 382 milyon dolarlık dış satımla İklimlendirme Sektörü üçüncü sırayı aldı. Tarım, Manisa için hayati önemli. Tarımsal üretimde çekirdeksiz kuru üzüm başta olmak üzere Türkiye’de birçok tarımsal üründe üretim ve ihracatta ilk 3 içinde. Turgutlu, Salihli ve Akhisar ilçelerinde Organize Sanayi Bölgeleri faal iken, Manisa Organize Sanayi Bölgesi dünya çapında bir yatırım bölgesi. Manisa, markalaşma yolunda önemli adımlar atıp ihracatını arttırmayı hedefliyor. Savunma sanayisinden enerjiye, ihtisas sanayi bölgelerinden Ege’nin lojistik merkezi olmaya kadar yeni hedefler ise ufukta görünüyor.

Leasing desteğini arkasına alacak Manisa, üretim ve ihracat rakamlarını arttırıp Ege’nin ve Türkiye’nin parlayan yıldızı olmaya devam edecek.

AMAÇ; Manisa’da tüm paydaşların harekete geçirilmesi, farkındalığı arttırmak, eksiklerin tespiti ve giderilmesi, kent ekonomisinde gelecek vizyonu oluşturmak.                             

İÇERİK; Yeni finansman modellerinden- sürdürülebilir planlara, üretim, pazarlama ve ihracatta yaşanan sorunlardan- gelecek dönem vizyonuna, İhracatta finansal çözümlerden LEASİNG’e, yeni ihracat fırsatlarından- KOBİ ve ihracatçı desteklerine pek çok konunun ele alınacağı “ LEASING VE KOBİLER Birlikte Güçlü Yarınlara” kapsamında yapılacak çalışmalar şöyle;

 • Manisa Açıkoturumu; Yerel paydaşlarla birlikte  / 27 Eylül 2017 Çarşamba
 • Habertürk TV / Bakış - Manisa özel yayını/ 27 Eylül 2017 Çarşamba- 40 Dk.
 • Hürriyet Gazetesi/ Ulusal baskı – Manisa özel çalışması
 • Ulusal Medya Haber Çalışmaları
 • Yerel Medya Buluşmaları

PROJE PAYDAŞLARI; Finansal Kurumlar Birliği koordinasyonuyla; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, BDDK, TİM, Türk EXİMBANK, KOSGEB, Manisa Valiliği, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Manisa Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Manisa OSB, Zafer Kalkınma Ajansı, Turgutlu, Salihli ve Akhisar OSB’leri, KOSGEB Manisa İl Müdürlüğü, Türk Eximbank İrtibat Bürosu, Celal Bayar Üniversitesi, Manisa Girişimciler Derneği,Yerel Medya ve üretici ve ihracatçı tüm yerel işletmeler.                                                             

ORGANİZASYON DETAYLAR /   

Salon: Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu                                                                                       

09.00 :               Program başlangıç                                                                                                                               
09.00- 09.45 :   Habertürk TV / BAKIŞ canlı yayın ve Panel başlangıç

Yayın ve Panel Konukları

 • Moderatör / Sn Noyan Doğan
 • Mustafa Hakan GÜVENÇER / Manisa Valisi
 • Cengiz ERGÜN / Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı
 • Mehmet CANTEKİN / Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı
 • Adnan YILDIRIM / Türk EXIMBANK Genel Müdürü
 • Ünal GÖKMEN / Finansal Kurumlar Birliği Başkan Vekili
 • Sabri ÜNLÜTÜRK / Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı
 • Adnan ERBİL / Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı
 • Sadık ÖZKASAP / Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı

09.50- 12.00 : Organizasyon Tanıtım filmi ve Panel devam                                                                    
12.30 -          : Protokol ve katılımcılarla öğle yemeği- “Yerel Medya Buluşmaları”

                       ( Yer: Manisa TSO Yemek Salonu)