Duyurular

“Kobilerle Güçlü ve Güvenli Yarınlara” Gelecek için Kobiler ile İzmir'de Buluşuyoruz

“Kobilerle Güçlü ve Güvenli Yarınlara” Gelecek için Kobiler ile İzmir'de Buluşuyoruz

 “2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planı” ile 2023 İhracat- KOBİ Stratejisi ULUSAL POLİTİKA haline gelmiş ve Kamu kuruluşlarının 5 yıllık Stratejik Planlarında yer almıştır.

Türkiye’deki şirketlerin %99’unu oluşturan KOBİ’ler- küçük ve orta ölçekli işletmeler- ülkemizdeki toplam istihdamın da %75’ini karşılamaktadır. Küresel rekabetin hız kazandığı günümüz dünyasında, üretimi, istihdamı, gelirimizi arttırmak ve sınırları aşmak zorundayız. Bu amaca dönük olarak, 24 Şubat 2016’da “KOBİLERLE GÜÇLÜ VE GÜVENLİ YARINLARA” Projesi başlatılmıştır.

GELİŞEN TÜRKİYE EKONOMİSİ’NDE BİRLİKTEN DOĞAN KUVVET

Proje kapsamında; tüm Türkiye’de KOBİ’ler ile buluşmalar düzenlenmekte, ekonomideki son gelişmeler ışığında, KOBİ’ler için finansmana erişim ve yararlanabilecekleri destek programları, kaynak alternatifleri, hibe ve krediler, sigorta, garanti hizmeti ve borçlanma araçları vb konularda detaylı bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır.

Kamu ve Yerel Yönetimler, Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları, OSB’ler, EXİMBANK İl Müdürlükleri, KOSGEB İl müdürlükleri, Üniversiteler, Yerel ve Ulusal Medya, Üretici ve İhracatçı işletmeler ile birlikte, doğru ve hatasız bilgi ulaştırılıp, eksikler tamamlanıp, merak edilen tüm sorulara uzmanlarca cevaplar verilmekte, yapılan özel çalışmalarla, Ulusal Medyanın kente ve kent KOBİ’lerine olan ilgisi de arttırılmaktadır.  

YENİ DURAK; ANADOLU’NUN BATIYA AÇILAN KAPISI  “İZMİR”

NEDEN İZMİR: İzmir, ekonomik büyüklüğü, 120 Bine yaklaşan KOBİ’si le ile Türkiye ekonomisine en fazla katkı veren kentlerin başında geliyor. Kentte, tarıma dayalı sanayi kolları oldukça gelişmiş durumda. Tekstil, konfeksiyon, gıda, tütün, yem sanayi, en önemli işkolları arasında. Turizm, lojistik ve enerji sektörleri, yatırım açısından öne çıkan sektörler. Bunların dışında, demir-çelik, petro kimya, otomotiv, çimento ve ayakkabı üretimi de iç ve dış pazara hitap ediyor.

Liman kenti İzmir, yat turizmden kongre turizmine, inanç turizminden kruvaziyer turizmine kadar hemen hemen her çeşit turizm olanağına da sahip. Türkiye ihracatına geçtiğimiz yıl 8.3 Milyar Dolar katkı veren İzmir, 2015 yılı gümrük verilerine göre de limanlarında 17,9 milyar dolarlık ihracat hacmi yarattı.

AMAÇ; İzmir’de tüm paydaşların harekete geçirilmesi, farkındalığı arttırmak, eksiklerin tespiti ve giderilmesi, kent ekonomisinde gelecek vizyonu oluşturmak.

İÇERİK; Yeni finansman modellerinden- sürdürülebilir planlara, üretim, pazarlama ve ihracatta yaşanan sorunlardan- gelecek dönem vizyonuna, İhracatta finansal çözümlerden- Factoring’e, Yeni ihracat fırsatlarından- KOBİ ve ihracatçı desteklerine pek çok konunun ele alınacağı “KOBİLERLE GÜÇLÜ VE GÜVENLİ YARINLARA” kapsamında yapılacak çalışmalar şöyle;

- İzmir Açıkoturumu; Yerel paydaşlarla birlikte / 26 Ocak Perşembe
- Habertürk TV / Bakış - İzmir özel yayını/ 26 Ocak Perşembe/ 40- 45 dk  
- Hürriyet Gazetesi/ Ulusal baskı – İzmir özel çalışması
- Ulusal Medya Haber Çalışmaları
- Yerel Medya Buluşmaları

PROJE PAYDAŞLARI;

Finansal Kurumlar Birliği koordinasyonuyla; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, BDDK, TİM, Kredi Kayıt Bürosu, Türk EXİMBANK, KOSGEB, İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Kalkınma Ajansı, Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi ve diğer 12 OSB, KOSGEB İl Müdürlüğü, Eximbank İl Müdürlüğü, İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği, Karşıyaka Sanayici ve İş Adamları Derneği, Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği, ASKON İzmir Şubesi, Ege Genç İşadamları Derneği, 9 Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Yerel Medya ve üretici ve ihracatçı tüm yerel işletmeler.                                                                       

ORGANİZASYON DETAYLAR / 26 Ocak Perşembe

Mekan; İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi

09.00               Program başlangıç /

09.05               Açılış Sunum / Konuklar Davet

09.00- 09.45   Habertürk TV / BAKIŞ  canlı yayın ve Panel başlangıç

Yayın ve Panel Konukları  

Moderatör / Sn Noyan Doğan

Sn Erol AYYILDIZ / İzmir Valisi

Sn Aziz KOCAOĞLU/ İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

Sn Mehmet CANTEKİN / Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

Sn Kasım AKDENİZ /  Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü  

Sn M. Çağatay BAYDAR / FKB Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Sn Ender YORGANCILAR/  Ege Bölgesi Sanayi Odası Yön. Kur. Bşk.

Sn Nurettin TARAKÇIOĞLU / Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Bşk. Yrd

Sn Dr Faruk Güler/ Ege Serbest Bölgesi CEO

Sn Işınsu KESTELLİ / İzmir Ticaret Borsası Yön. Kur. Bşk

09.50- 12.00   Organizasyon Tanıtım filmi ve Panel devam

12.30-             Protokol ve katılımcılarla öğle yemeği- “Yerel Medya Buluşmaları”