Duyurular

'Kobilerle Güçlü ve Güvenli Yarınlara' Buluşması 7 Aralık'ta Adana'da

'Kobilerle Güçlü ve Güvenli Yarınlara' Buluşması 7 Aralık'ta Adana'da

“ KOBİLERLE GÜÇLÜ VE GÜVENLİ YARINLARA ” Gelecek için KOBİLER ile buluşuyoruz…

“2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planı” ile 2023 İhracat- KOBİ Stratejisi ULUSAL POLİTİKA haline gelmiş ve Kamu kuruluşlarının 5 yıllık Stratejik Planlarında yer almıştır.


Türkiye’deki şirketlerin %99’unu oluşturan KOBİ’ler - küçük ve orta ölçekli işletmeler- ülkemizdeki toplam istihdamın da %75’ini karşılamaktadır. Küresel rekabetin hız kazandığı günümüz dünyasında, üretimi, istihdamı, gelirimizi arttırmak ve sınırları aşmak zorundayız. Bu amaca dönük olarak, 24 Şubat 2016’da “KOBİLERLE GÜÇLÜ VE GÜVENLİ YARINLARA” Projesi başlatılmıştır.


GELİŞEN TÜRKİYE EKONOMİSİ’NDE BİRLİKTEN DOĞAN KUVVET

Proje kapsamında; tüm Türkiye’de KOBİ’ler ile buluşmalar düzenlenmekte, ekonomideki son gelişmeler ışığında, KOBİ’ler için finansmana erişim ve yararlanabilecekleri destek programları, kaynak alternatifleri, krediler, sigorta, garanti hizmeti ve borçlanma araçları vb konularda detaylı bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır. Kamu ve Yerel Yönetimler, Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları, OSB’ler, EXİMBANK İl Müdürlükleri, KOSGEB İl müdürlükleri, Üniversiteler, Yerel ve Ulusal Medya, Üretici ve İhracatçı işletmeler ile birlikte, doğru ve hatasız bilgi ulaştırılıp, eksikler tamamlanıp, merak edilen tüm sorulara uzmanlarca cevaplar verilmekte, yapılan özel çalışmalarla, Ulusal Medyanın kente ve kent KOBİ’lerine olan ilgisi de arttırılmaktadır.


YENİ DURAK: TOROSLARIN SANAYİ KENTİ ADANA

NEDEN ADANA?
1 milyar 700 milyon doları aşan ihracatıyla Adana, tarım, sanayi ve bankacılık alanlarında Türkiye'nin önde gelen şehirlerinden. 17 Milyon metrekarelik arazisiyle Türkiye'nin en büyük Organize Sanayi Bölgelerinden birine sahip kent, Yumurtalık serbest bölgesinin de hizmete girmesiyle birlikte, Gap bölgesinden elde edilecek ürünlerin işlenmesi ve ulaşımında önemli bir role sahip olacak. Pamuğun Başkenti Adana’da, Türkiye'nin tarımsal üretiminin %7.8'i Çukurova’dan karşılanırken yılın ilk yarısında en çok tekstil, plastik, gıda, bitkisel ve hayvansal ürünler ürün gruplarında ihracat yapıldı. Türkiye'nin 654 milyar Dolarlık Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nda Adana'nın 20 milyar 352 milyon dolarla, yüzde 3.11 payı var. 85 Bine yakın Kobisi ile Adanalı sanayici ve üreticiler, katma değeri yüksek ürünlere yönelerek, ekonomisini canlandırıp Türkiye ihracatına maksimum katkı sağlamayı hedefliyor.
AMAÇ;Adana’da tüm paydaşların harekete geçirilmesi, farkındalığı arttırmak, eksiklerin tespiti ve giderilmesi, kent ekonomisinde gelecek vizyonu oluşturmak.
İÇERİK;Yeni finansman modellerinden- sürdürülebilir planlara, üretim, pazarlama ve ihracatta yaşanan sorunlardan- gelecek dönem vizyonuna, İhracatta finansal çözümlerden- Factoring’e, Yeni ihracat fırsatlarından- KOBİ ve ihracatçı desteklerine pek çok konunun ele alınacağı “KOBİLERLE GÜÇLÜ VE GÜVENLİ YARINLARA” kapsamında yapılacak çalışmalar şöyle;

  • Adana Açıkoturumu; Yerel paydaşlarla birlikte / 7 Aralık 2016
  • Habertürk TV / Bakış - Adana özel yayını/ Canlı / 25- 30 dakika
  • Hürriyet Gazetesi/ Ulusal baskı – Adana özel çalışması
  • Ulusal Medya Haber Çalışmaları
  • Yerel Medya Buluşmaları

PROJE PAYDAŞLARI;
Finansal Kurumlar Birliği koordinasyonuyla; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, BDDK, TİM, Türk EXİMBANK, Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası, Çukurova Kalkınma Ajansı, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Adana Bölge, Adana Hacı Sabancı OSB, Adana Kozan OSB, Adana Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, EXİMBANK Adana İl Müdürlüğü, KOSGEB Adana İl Müdürlüğü, Adana Sanayici ve İşadamları Derneği, AGİAD, Çukurova GİAD, Adana Kadın Girişimciler Derneği, Çukurova Üniversitesi, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Yerel Medya ve üretici ve ihracatçı tüm yerel işletmeler.

ORGANİZASYON DETAYLAR / 7 Aralık 2016- ÇARŞAMBA
Panel Alanı: Adana Sanayi Odası Konferans Salonu

09.00 Program başlangıç /
09.05 Açılış Sunum / Konuklar Davet
09.10- 11.00 Habertürk TV canlı yayın ve Panel
(09.10- 09.55 arasında Habertürk TV / Bakış Programından canlı yayınlanacaktır)
Açılış Konukları ve Panel
Moderatör / Sn Noyan Doğan
Sn Mahmut DEMİRTAŞ / Adana Valisi
Sn Hüseyin SÖZLÜ / Adana Büyükşehir Belediye Başkanı
Sn Mehmet CANTEKİN / Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı
Sn Hayrettin KAPLAN / Türk Eximbank Genel Müdürü
Sn M. Çağatay BAYDAR / FKB Yönetim Kurulu Başkan Vekili
Sn Şahin BİLGİÇ – Adana Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı
Sn Zeki KIVANÇ / Adana Sanayi Odası Yön. Kur. Bşk
Sn Atila MENEVŞE / Adana Ticaret Odası Yön. Kur. Bşk
09.10- 09.55 arasında Habertürk TV / Bakış canlı yayın
09.55- Organizasyon Tanıtım filmi yayın / 2,5 dk
10.00- 12.30 Panel devam ve Soru- Cevap
13.00- Protokol ve katılımcılarla öğle yemeği- “Yerel Medya Buluşmaları”
İrtibat için /Organizasyon Sorumlusu;
Ofis 0212 268 5656 /57
Alev Nallar / Proje Lideri 0533 234 0516 – 0532 421 6550
Kıvanç Gülmez 0544 238 1183