Duyurular

Kobilerle Güçlü ve Güvenli Yarınlara- Antalya

Kobilerle Güçlü ve Güvenli Yarınlara- Antalya

“ KOBİLERLE GÜÇLÜ VE GÜVENLİ YARINLARA ”

Gelecek için KOBİLER ile buluşuyoruz…

“2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planı” ile 2023 İhracat- KOBİ Stratejisi, ULUSAL POLİTİKA haline gelmiş ve Kamu kuruluşlarının 5 yıllık Stratejik Planlarında yer almıştır. Türkiye’deki şirketlerin %99’unu oluşturan KOBİ’ler- küçük ve orta ölçekli işletmeler- ülkemizdeki toplam istihdamın da %75’ini karşılamaktadır. Küresel rekabetin hız kazandığı günümüz dünyasında, üretimi, istihdamı, gelirimizi arttırmak ve sınırları aşmak zorundayız. Bu amaca dönük olarak, iki yıl önce “KOBİLERLE GÜÇLÜ VE GÜVENLİ YARINLARA” Projesi başlatılmıştır.

GELİŞEN TÜRKİYE EKONOMİSİ’NDE BİRLİKTEN DOĞAN KUVVET

Proje kapsamında; tüm Türkiye’de KOBİ’ler ile buluşmalar düzenlenmekte, ekonomideki son gelişmeler ışığında, KOBİ’ler için finansmana erişim ve yararlanabilecekleri destek programları, kaynak alternatifleri, krediler, sigorta, garanti hizmeti, borçlanma araçları, Ticaret finansmanı ve leasing vb konularda detaylı bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır. Kamu ve Yerel Yönetimler, Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları, OSB’ler, EXİMBANK İl Müdürlükleri, KOSGEB İl Müdürlükleri, Üniversiteler, Yerel ve Ulusal Medya, Üretici ve İhracatçı işletmeler ile birlikte, doğru ve hatasız bilgi ulaştırılıp, eksikler tamamlanıp, merak edilen tüm sorulara uzmanlarca cevaplar verilmekte, yapılan özel çalışmalarla, Ulusal Medyanın kente ve kent KOBİ’lerine olan ilgisi de arttırılmaktadır.

Yeni Rota: Türk Turizminin başkenti ve ticaret ile tarımda lokomotif şehir; Antalya

Antalya son 25 yılda nüfusunu 2 kat, yabancı turist sayısını 15, tarım üretimini 2, ihracatını da 20 kat arttırdı. Antalya, Dünya’nın en önemli turizm destinasyonlarından birisi olurken bu yıl 14 milyon turist hedefini yakalamayı amaçlıyor. Antalya, büyük oranda tarım ve turizme dayalı olarak büyüyen bir ekonomi ve ağır sanayiye sahip değil. Antalya OSB’leri, çevreci yapılarıyla adından söz ettiriyor. Antalya Serbest Bölgesi, lüks yat üretiminde marka olma yolunda ilerlerken, 2000 yılından bu yana 372 lüks yat denize indirildi. Antalya tüm sektörleriyle yılda 1 milyar Dolar ihracat gerçekleştiriyor. Antalya'daki ticaret sektörü, toplam gelirlerin %34'ünü oluşturan önemli bir ağırlığa sahip. İhracatın %67'si ve ithalatın %60'ı Avrupa Birliği üye ülkeleri ile gerçekleşiyor. Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı 50 bine yakın kobi ve büyük işletmeler ile Antalya, ihracatını arttırmayı hedefliyor.

AMAÇ; Antalya’da tüm paydaşların harekete geçirilmesi, farkındalığı arttırmak, eksiklerin tespiti ve giderilmesi, kent ekonomisinde gelecek vizyonu oluşturmak.

İÇERİK / YAPILACAK ÇALIŞMALAR;

  • Toplantı ve Habertürk TV/ Bakış Canlı yayını; 22 Ekim Pazartesi / 14.15
  • Habertürk TV / Bakış / Antalya - Panel 22 Ekim / 14.15 – 16.00
  • Hürriyet Gazetesi/ Ulusal baskı / Antalya özel çalışması

PROJE PAYDAŞLARI; Finansal Kurumlar Birliği koordinasyonuyla; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, BDDK, TİM, Türk EXİMBANK, KOSGEB, Finansal Kurumlar Birliği koordinasyonuyla; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği, Antalya Ticaret Borsası, Antalya Serbest Bölgesi, Antalya OSB, Akdeniz Üniversitesi, İşadamı dernekleri, Yerel Medya ve üretici ve ihracatçı tüm yerel işletmeler

ORGANİZASYON DETAYLAR

Organizasyon Yeri; Tünektepe- Seyir terası

Panel ve Habertürk TV / BAKIŞ Canlı Yayını: 14.15- 14.55

Panel devam: 14.55- 16.00

Yayın ve Panel Konukları

  • Sn. Noyan Doğan / Moderatör
  • Sn. Adnan YILDIRIM / Türk Eximbank Genel Müdürü
  • Sn. Menderes M.T.TÜREL / Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı
  • Sn. Adem DUMAN / Finansal Kurumlar Birliği Yön. Kur. Bşk
  • Sn. Çağatay BAYDAR / FKB Yönetim Kurulu Başkan Vekili
  • Sn. Davut ÇETİN / Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı
  • Sn. Ali ÇANDIR / Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı
  • Sn. Hakkı Bahar / Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı