Duyurular

Kobilerle Güçlü ve Güvenli Yarınlara - Çerkezköy

Kobilerle Güçlü ve Güvenli Yarınlara - Çerkezköy

“ KOBİLERLE GÜÇLÜ VE GÜVENLİ YARINLARA ”

Gelecek için KOBİLER ile buluşuyoruz…

“2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planı” ile 2023 İhracat- KOBİ Stratejisi, ULUSAL POLİTİKA haline gelmiş ve Kamu kuruluşlarının 5 yıllık Stratejik Planlarında yer almıştır. Türkiye’deki şirketlerin %99’unu oluşturan KOBİ’ler- küçük ve orta ölçekli işletmeler- ülkemizdeki toplam istihdamın da %75’ini karşılamaktadır. Küresel rekabetin hız kazandığı günümüz dünyasında, üretimi, istihdamı, gelirimizi arttırmak ve sınırları aşmak zorundayız. Bu amaca dönük olarak, iki yıl önce “KOBİLERLE GÜÇLÜ VE GÜVENLİ YARINLARA” Projesi başlatılmıştır.

GELİŞEN TÜRKİYE EKONOMİSİ’NDE BİRLİKTEN DOĞAN KUVVET

Proje kapsamında; tüm Türkiye’de KOBİ’ler ile buluşmalar düzenlenmekte, ekonomideki son gelişmeler ışığında, KOBİ’ler için finansmana erişim ve yararlanabilecekleri destek programları, kaynak alternatifleri, krediler, sigorta, garanti hizmeti, borçlanma araçları, Ticaret finansmanı ve leasing vb konularda detaylı bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır. Kamu ve Yerel Yönetimler, Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları, OSB’ler, EXİMBANK İl Müdürlükleri, KOSGEB İl Müdürlükleri, Üniversiteler, Yerel ve Ulusal Medya, Üretici ve İhracatçı işletmeler ile birlikte, doğru ve hatasız bilgi ulaştırılıp, eksikler tamamlanıp, merak edilen tüm sorulara uzmanlarca cevaplar verilmekte, yapılan özel çalışmalarla, Ulusal Medyanın kente ve kent KOBİ’lerine olan ilgisi de arttırılmaktadır.

YENİ DURAK; TRAKYA’NIN SANAYİDE PARLAYAN YILDIZI ÇERKEZKÖY

1970’li yıllarda ekonomik yapısı tarıma dayanan Çerkezköy, bugün Trakya’nın ve Türkiye’nin en büyük sanayi merkezlerinden biri haline geldi. Tarımın ekonomisindeki payı %5 iken sanayi tesislerinin genel karakteristiği bugün tekstil ağırlıklı olup, kauçuk, plastik, madeni eşya, metal boya, ilaç ve oto sanayi de diğer belirgin alanlardan. Gün geçtikçe aldığı göç ile birlikte büyüyen ve gelişen Çerkezköy’de 450’nin üzerinde sanayi kuruluşu var. Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı 2 binden fazla şirket yer alırken, Çerkezköy, Veliköy, Kapaklı ve Yalıboyu Organize Sanayi Bölgelerinde çeşitli büyüklükteki firmalarda yaklaşık 80 bin kişi istihdam ediliyor. Türkiye’nin en büyük 1000 ihracatçı firması arasında bölgeden 30 firma yer alıyor. Çerkezköy, Kapaklı ve Saray OSB’leri de bölgenin diğer önemli sanayi kümelenmeleri. 2017 yılını yaklaşık 905 milyon dolarlık ihracat rakamıyla kapatan Çerkezköylü kobi ve sanayi işletmeleri, Tekirdağ’ın 2,2 milyar dolarlık toplam ihracat rakamında önemli yer tutuyor.

AMAÇ; Tekirdağ Çerkezköy’de tüm paydaşların harekete geçirilmesi, farkındalığı arttırmak, eksiklerin tespiti ve giderilmesi, kent ekonomisinde gelecek vizyonu oluşturmak.

İÇERİK / YAPILACAK ÇALIŞMALAR;

  • Toplantı ve Habertürk TV/ Bakış Canlı yayını; 18 Nisan / Çarşamba 16.00
  • Habertürk TV / Bakış / Çerkezköy- Panel 18 Nisan / Çarşamba/ 16.45 -18.00
  • Hürriyet Gazetesi/ Ulusal baskı / Çerkezköy özel çalışması
  • Ulusal Medya Haber Çalışmaları / Yerel Medya Buluşmaları

PROJE PAYDAŞLARI; Finansal Kurumlar Birliği koordinasyonuyla; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, BDDK, TİM, Türk EXİMBANK, KOSGEB, Çerkezköy Belediye Başkanlığı, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası, Çerkezköy OSB, Kapaklı OSB, Veliköy OSB, Yalıboyu OSB, Trakya Namık kemal Üniversitesi, Çerkezköy Sanayiciler Derneği, Yerel Medya ve üretici ve ihracatçı tüm yerel işletmeler.

ORGANİZASYON DETAYLAR

Organizasyon Yeri; Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu

Panel ve Habertürk TV / BAKIŞ Canlı Yayını: 16.00- 16.45

Tanıtım Filmi ve Panel devam: 16.45- 18.00

Yayın ve Panel Konukları

  • Sn. Noyan Doğan / Moderatör
  • Sn. Vahap AKAY / Çerkezköy Belediye Başkanı
  • Sn. Mehmet CANTEKİN / Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Bşk.
  • Sn. M. Çağatay BAYDAR / FKB Faktoring Sektör Kur.Bşk.
  • Sn. Süleyman KOZUVA / Çerkezköy Tic. San. Od. Yön. Kur. Bşk.
  • Sn. Eyüp SÖZDİNLER / Çerkezköy OSB. Yön. Kur. Bşk