Duyurular

Finansal Kurumlar Birliği Leaseurope’a Üye Oluyor...

Finansal Kurumlar Birliği Leaseurope’a Üye Oluyor...

  • Finansal Kurumlar Birliği, Avrupa leasing sektörünün yüzde 92’sini temsil eden Avrupa Leasing Dernekleri Federasyonu Leaseurope’a üye olmaya hazırlanıyor.
  • FKB bu üyelik sayesinde Avrupa’nın leasing tecrübesini de Türkiye’ye taşıyacak.

Bankacılık dışı finans kesiminin en önemli temsilcisi konumunda olan, finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerini tek çatı altında toplayan Finansal Kurumlar Birliği (FKB), Avrupa Leasing Dernekleri Federasyonu (Leaseurope)’na üye olma kararı aldı. Avrupa genelinde leasing ve otomotiv kiralama endüstrisi üzerine çalışmalar yapan ve 44 derneğin üye olduğu Leaseurope; Avrupa finansal kiralama pazarının yüzde 92’sini temsil ediyor.

Türkiye’de leasing sektörünün gelişimi adına imza atılan bu işbirliği ile FKB, ülke ve şirket deneyimlerinin karşılıklı olarak paylaşılabileceği bir platformda yer almayı hedefliyor. Birlik aynı zamanda uzun yıllardır leasing işlemleri yapılan Avrupa pazarlarının istatistiklerini kullanıp, sektörün performansını bu verilerle karşılaştırarak, en doğru biçimde değerlendirebilmeyi amaçlıyor.

Leaseurope ile gerçekleştirilen işbirliği ile Türkiye’de leasing sektörünün gelişimine önemli katkılar sağlamayı hedeflediklerini belirten Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Osman Zeki Özger, konu hakkında şunları söyledi; “Ülkemizin 2023 hedefleri çerçevesinde güçlü, sağlam ve sürdürülebilir bir finansal sistemin oluşturulmasına katkı sunmak amacıyla ekonomi yönetimimizin engin vizyonu ile bizlere çizdiği rota doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz öncü çalışmalara bir yenisini daha ekliyoruz. Bu işbirliği sayesinde Avrupa leasing pazarı hakkında çok önemli bilgiler edinmeyi hedefliyoruz. Elde edeceğimiz yeni bilgilerin ve karşılaştırmalı verilerin, ayrıca edineceğimiz karşılıklı bilgi ve tecrübe alışverişi imkanlarının leasing sektörümüzün büyüme ve gelişiminde anahtar rol oynayacağına inanıyoruz. Söz konusu işbirliğinin Birliğimiz, sektörümüz ve ülkemiz adına hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”