Duyurular

Finansal Kiralama Sözleşmeleri Tescil Sistemi kullanıma hazır

Finansal Kiralama Sözleşmeleri Tescil Sistemi kullanıma hazır

Sözleşme Tescil Sistemi ile ilgili Genelge’nin yürürlüğe girmesiyle finansal kiralamada yeni dönem başlıyor. Genelge’yle birlikte yapılan tüm finansal kiralama sözleşmeleri, Finansal Kurumlar Birliği (FKB) tarafından tutulan sicile kayıt edilecek.

Finansal kiralama şirketleri; 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunun 22.nci maddesi gereği, kendilerine ait özel sicili bulunmayan taşınır mallara ait finansal kiralama sözleşmelerini FKB tarafından tutulan özel sicile tescil ettirecekler.

Taşınmazlar, kara, deniz ve hava nakil vasıtaları, iş makinaları, traktörler, biçerdöverler gibi kendilerine ait özel sicili bulunan mallara ilişkin finansal kiralama sözleşmeleri özel sicillerine tescil edilecek, bununla birlikte FKB nezdindeki sicile de bildirimde bulunulacak. Bu sayede, Türkiye’de yapılan tüm finansal kiralama sözleşmeleri ve bu sözleşmelere ait bilgiler FKB tarafından kayda alınacak ve ilgililere açık tutulacak.

Önemli bir kamu hizmeti FKB tarafından ifa edilecek. Sistemin çalışmaya başlaması ile birlikte çok önemli bir veri tabanı oluşmasının yanı sıra sözleşmelerin noter huzurunda yapılmasından kaynaklanan önemli bir maliyet kalemi ortadan kalkmış olacak.