Duyurular

15 Temmuz Açıklaması

15 Temmuz Açıklaması

Ülkemizin yürüdüğü ileri demokrasi yolunu kesmek isteyen bir takım karanlık düşünceliler, milletin iradesini gasp etmeye çalışarak; hainliklerini sergilediler. Kendi vatandaşına ateş açacak, Millet Meclisi’ni bombalayabilecek kadar alçalabilen bu hainlere en güzel cevap ise yine milletimizin kendisinden gelmiştir. Türkiye’nin büyük ve onurlu Milleti, bu karanlık düşüncelilerin alçakça emellerinin gerçekleşmesine izin vermemiştir.

Finansal Kurumlar Birliği olarak milletimize geçmiş olsun diyoruz.

Açıktır ki, Yeni Türkiye tarihinde 15 Temmuz önemli bir dönüm noktası olacaktır. Milletinden aldığı güç ve enerjiyle, sürdürülebilir kalkınma yolunda Doğu’yu da Batı’yı da hayran bırakan atılımlar gerçekleştiren ülkemiz, bu kritik ve tarihi dönemeci de başarıyla atlatarak; yoluna demokrasiyle, istikrar ve güvenle devam etme kararlılığını tüm dünyaya göstermiştir.

Milletimiz, sahip olduğu derin vicdan ve ferasetle geleceğine sahip çıkmış; iş demokrasi ve özgürlüğünün tehdidi noktasına geldiğinde, cesaret ve kararlılığının ulaşabileceği boyutu sergilemiştir. Aziz milletimiz devletinin yanında saf tutarak; dosta düşmana iradesinin istikametini bir kez daha beyan etmiştir.

15 Temmuz gecesi yaşananlar süresince sahada başarıyla görev yapan Polis Teşkilatımız, Milli İstihbarat Teşkilatımız ve elbette bu kalkışmada yer almayı düşünmeyi dahi vatanına ve milletine hakaret addeden Silahlı Kuvvetlerimizin şerefli mensuplarının cesaret ve kararlılıklarındaki temel dayanak da yine milletimizden aldıkları özgüven ve onun iradesine duydukları yüksek saygıdır.

Gün geçtikçe gelişen, güçlenen ekonomimizin önemli aktörlerinden biri olan bankacılık dışı finansal kuruluşları tek çatı altında temsil eden Finansal Kurumlar Birliği adına; başta kendi kaderine sahip çıkan aziz Milletimiz olmak üzere; süreci büyük bir soğukkanlılıkla yöneten Hükümet yetkililerimize, beyanatları ile onlara destek sunan siyasilerimize, STK’larımıza, iş dünyasının önde gelen temsilcilerine, yukarıda zikrettiğimiz tüm teşkilatlarımıza ve krizin ilk anından itibaren büyük bir sorumluluk örneği sergileyen medyamıza teşekkürü borç biliyoruz.

Milletimiz bir kez daha büyük bir kararlılıkla, hiç ama hiç kimsenin demokrasi ve özgürlüklerine ipotek koyamayacağını göstermiş; gelecekte bu gibi sapkın düşüncelere eğilim gösterebilecek hainlerin önünü de şimdiden kesin ve net biçimde kesmiştir.

Biz de Finansal Kurumlar Birliği olarak bu birlik ve beraberlik coşkusundan aldığımız güç ve güvenle ülkemiz için, ekonomimiz için daha fazla çalışmaya, üretmeye, sunduğumuz değeri artırmaya kararlıyız…

15 Temmuz Türkiye için geleceğe yönelik güçlü hamlelerinde daha da büyük bir güven, umut ve motivasyon kaynağı olacaktır. Buna yürekten inanıyor; bu yönde ülkemize ve Milletimize elimizden gelen her türlü katkıyı sunacağımıza bir kez daha söz veriyoruz.

Bizi derin acılara boğan şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyor; Milletimize geçmiş olsun diyor ve önünde saygı ile eğiliyoruz…

Saygılarımla,

Mehmet Cantekin
Finansal Kurumlar Birliği
Yönetim Kurulu Başkanı