Duyurular

Basın Açıklaması: "Enflasyonla Topyekûn Mücadele”ye Faktoring Desteği"

Basın Açıklaması: "Enflasyonla Topyekûn Mücadele”ye Faktoring Desteği"

Basın Açıklaması                                                                                           13 Kasım 2018

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) çatısı altında temsil edilen faktoring şirketleri bugün FKB’de yaptıkları toplantıda, sektör adına önemli bir karara imza atarak; Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın “Enflasyonla Topyekûn Mücadele” çağrısına destek olma kararı aldı. Alınan karar uyarınca; faktoring şirketleri, Türkiye Bankalar Birliği’nce başlatılan faiz indirim politikasının devamı niteliğinde olan karara istinaden kâr marjlarından feragat ederek, KOBİ’lerin finansmanına destek olacak.

Alınan karar ile ilgili olarak Finansal Kurumlar Birliği’nden yapılan açıklamada: “Faktoring sektörü olarak, Enflasyonla Topyekûn Mücadeleye destek olmak amacıyla bankaların kaynak tarafındaki pozitif adımını, kâr marjlarından da vazgeçerek KOBİ’lerimize yansıtma ve hükümetimizin başlattığı sürece katkı sunma yönünde oy birliği ile ilke kararı aldık. Bu anlayışla hükümetimizin BSMV ve KKDF gibi aracılık maliyetlerinin düşürülmesine yönelik alacağı kararları da benzer şekilde KOBİ’lerin finans maliyetlerine yansıtmayı benimsedik.

Faktoring sektörü olarak, bu  önemli hamle ile sayıları 500 bini aşan KOBİ’lerimizin finansal sürdürülebilirliğine destek olmayı da hedeflediğimizin altını çizmek isteriz.”

Kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımızla,

Finansal Kurumlar BirliğiBasın Açıklaması pdf.